Choď na obsah Choď na menu
 


Investor potvrdil plány na úplné zbúranie PKO

20. 12. 2009

http://www.bratislavskenoviny.sk/vystavba/investor-potvrdil-plany-na-uplne-zburanie-pko.html?page_id=146611

Park kultúry a oddychu (PKO) na nábreží v Bratislave padne úplne. Majiteľ pozemkov pod budovou - investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. - neplánuje využiť staré objekty PKO v novom projekte River Park II.

Pre agentúru SITA to potvrdil konateľ spoločnosti Ján Krnáč. Reagoval tak na otázku, či spoločnosť plánuje zbúrať celé PKO alebo by mohla určité časti ponechať, zapracovať do projektu a obstavať. Jasnej odpovedi sa nedávno vyhol primátor mesta Andrej Ďurkovský. Mestským parlamentom prešiel návrh, že súčasné PKO nahradí nová hala pre približne tisíc návštevníkov. Hala bude súčasťou pripravovaného projektu, mesto si ju bude prenajímať 20 rokov za 466 480 eur ročne.

Spoločnosť plánuje nový projekt predstaviť v lete budúceho roka. Na otázku, kedy by sa mohlo začať búrať PKO, Krnáč odpovedal, že budú postupovať podľa platných zmlúv a povolení. Búracie povolenie po tohtoročnom predĺžení platí do konca roka 2011. Konateľ spoločnosti zároveň potvrdil vyjadrenia primátora o náročnosti rokovaní. Podľa neho rokovali telefonicky ešte aj deň pred posledným mestským zastupiteľstvom. "Nebolo ľahké nájsť kompromisné riešenie, keďže sme mali na riešenie opačné názory," konštatoval Krnáč.

Do šiestich mesiacov od rozhodnutia poslancov by sa mala podpísať zmluva o budúcej nájomnej zmluve. V opačnom prípade uznesenie zastupiteľstva stratí platnosť. Ďalšou z podmienok rozhodnutia poslancov je, že stavba by sa mala kolaudovať do piatich rokov od ich rozhodnutia. Výstavbu komplexu bude platiť investor

, okrem toho by mala byť zrekonštruovaná promenáda. Jej obnova sa zatiaľ neuskutočnila, pritom sa o nej hovorilo pri predaji

mestských pozemkov pod PKO. Investor mal totiž časť peňazí za pozemky zaplatiť práve formou rekonštrukcie promenády. Vybudovaním novej haly a rekonštrukciou promenády bude podľa primátora "celý problém doriešený." Počas výstavby River Park II sa mestské aktivity presunú do Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava, Národného tenisového centra a na Zimný štadión Ondreja Nepelu.

Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala 14. apríla búrať PKO. Búracie práce

ukončila po tom, čo jej staromestský miestny úrad na žiadosť hlavného mesta predĺžil platnosť búracieho povolenia do konca roka 2011. Vlastníkom pozemkov je spoločnosť od leta 2005, mestu ich prenajímala za symbolických 0,033 eura (1 koruna). Nájomná zmluva na pozemky stratila platnosť koncom marca tohto roka. Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci za 9,33 mil. eur v roku 2005. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu

pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eur, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO neuskutočnili. Kauze PKO sa mestské zastupiteľstvo venuje opakovane od konca apríla.

(sita)

 

Náhľad fotografií zo zložky Buranie PKO

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.