Choď na obsah Choď na menu
 


Krátky proces s PKO sa opakuje, Bratislava ho opäť prehrala

25. 3. 2013

http://bratislava.sme.sk/c/6745950/kratky-proces-s-pko-sa-opakuje-bratislava-ho-opat-prehrala.html

Agentúrne spravodajstvo sme o 19:30 nahradili verziou z denníka SME
Krátky proces s PKO sa opakuje, Bratislava ho opäť prehrala

Sudkyňa opäť rozhodla na druhom pojednávaní, svedkov nechcela. Bratislavský magistrát žiadal predvolať poslancov, ktorí o PKO rozhodovali.

BRATISLAVA.  Sudkyňa, ktorá rieši spor o búranie PKO, je presvedčená, že zmluvy o búraní sú platné. Bývalým mestským poslancom bolo podľa nej jasné, že ak predajú pozemky pod budovou, nový majiteľ ju zbúra. Či si to naozaj mysleli, neriešila. Nikoho z poslancov ani na návrh mesta nevypočula.

„Mestské zastupiteľstvo pri rozhodovaní o schvaľovaní predaja pozemkov vedelo, že sa predávajú s cieľom realizácie investičného projektu, pričom projekt vyžaduje odstránenie existujúcich stavieb,“ skonštatovala sudkyňa Gabriela Buľubašová.

Magistrát však navrhoval, aby sa na to poslancov, ktorí v júni 2005 predaj schvaľovali, opýtala. Vypovedať chcel aj primátor Milan Ftáčnik (blízky Smeru). Sudkyňa to odmietla a na druhom pojednávaní opäť rozhodla, že majiteľ pozemkov Henbury Development mal právo budovy búrať.

Ani slovo o búraní

„Súd si mal vypočuť názory všetkých zainteresovaných,“ myslí si občianska aktivistka Ľubica Trubíniová, ktorá pojednávanie sledovala. „Ak to súd nechcel počuť, zrejme bol tak skalopevne presvedčený o svojej mienke, že nepotreboval ďalšie názory a dôkazy.“ 

Mesto na predvolaní poslancov trvá, a preto sa proti rozsudku opäť odvolá. V rozhodnutí o predaji totiž podľa neho nie je ani slovo o búraní.

„Uznesenie mestského zastupiteľstva bolo o predaji pozemkov a rokovaniach o možnom odpredaji PKO,“ podotýka riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

Mal predať, nie búrať

Fakt, že poslanci s rozhodnutím o predaji pozemkov poverili exprimátora Andreja Ďurkovského (vtedy KDH), aby Henbury Development, blízkej J&T, ponúkol na predaj aj budovy, sudkyňa neriešila.  Zaujímalo to však políciu, ktorá Ďurkovského vlani v apríli obvinila, lebo podľa nej vydaním PKO na zbúranie mohol mestu spôsobiť škodu viac ako štyri milióny eur.

Polícia dokonca podľa TASR zistila, že Ďurkovský o predaji budov aj rokoval, no nakoniec sa na ňom s Henbury Development nedohodol.  Ďurkovského však napokon koncom minulého roka obvinenia zbavili na pokyn Generálnej prokuratúry, podľa ktorej mu žiadny zákon nezakazoval, aby uzavrel zmluvu o búraní. To dnes podotkla aj sudkyňa, podľa ktorej na uzavretie zmluvy o búraní súhlas poslancov nepotreboval.

Podľa aktivistky ide o precedens. "Ak primátor poza chrbát poslancov niečo také uzavrie a súd mu to odobrí, tak takýmto spôsobom môže primátor alebo starosta hociktorej obce v podstate ukradnúť a zbúrať celé mesto," myslí si Trubíniová.

Podľa nej by tiež zbúraním PKO mestu nevznikli škody, tieto argumenty považovala za účelové. Mestu tiež odkázala, že ak pozemky predalo a zinkasovalo peniaze, nemôže firme brániť, aby splnila to, na čo ich kúpila. J&T chce totiž na nich postaviť pokračovanie svojho River Parku.

Ďalšie argumenty našla sudkyňa v dodatkoch ku zmluve o búraní, ktorých platnosť tiež potvrdila. Podľa nej môže Henbury Development začať budovy demolovať aj bez spolupráce mesta.

Vrátia jej to opäť?

Bývalá predsedníčka Okresného súdu Bratislava I Buľubašová sa musela kauzou PKO zaoberať opäť, lebo jej ju vrátil krajský súd, podľa ktorého nebol proces spravodlivý voči mestu. To totiž hľadalo externého právnika a chcelo proces odročiť, no namiesto toho si v decembri 2011 vypočulo rozsudok.

Krajský súd vtedy podotkol, že rýchlosť konania nemôže ísť na úkor práv mesta. Súd tiež skonštatoval, že po tom, čo si mesto vyberie právnika, by Buľubašová mala vypočuť svedkov, ktorých mesto navrhne.  Ftáčnik sa už mesiac po prehre v spore dohodol so svojím bývalým kolegom z prvej vlády Mikuláša Dzurindu, dnes advokátom Ľubomírom Fogašom, že bude mesto zastupovať. Buľubašová tak môže kauzu dostať na stôl aj po tretí raz.

Rokujú aj mimosúdne

Mesto sa spor snaží vyriešiť aj mimosúdne, Henbury Development ponúka na zámenu pozemky pod Výskumným ústavom vodného hospodárstva, ktorý stojí vedľa PKO. Doteraz sa však nedohodli.

Ešte v júni 2011 mestskí poslanci rozhodli, že PKO treba sprevádzkovať. Mestu sa to však doteraz nepodarilo. Budovy, ktoré už Henbury Development chystala na búranie, našlo po vrátení kľúčov schátrané.

 

Vývoj kauzy okolo PKO

Chronológia udalostí súvisiacich s predajom pozemkov pod Parkom kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave a osudom samotného PKO.

30. júna 2005 - Poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli, že mesto Bratislava predá pozemky v areáli Parku kultúry a oddychu (PKO). Pozemky s rozlohou vyše 13 tisíc štvorcových metrov predalo mesto spoločnosti Henbury Development, s. r. o. za takmer 281 miliónov korún. Spoločnosť tu chcela investovať do projektu revitalizácie dunajského nábrežia s cieľom vybudovať multifunkčné rezidenčné centrum s mestskou polyfunkciou. Mesto predalo aj pozemky priamo pod budovami PKO, spoločnosti Henbury malo za ich užívanie platiť korunu ročne.

5. júla 2005 - Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) vyjadril znepokojenie nad rozhodnutím poslancov mestského zastupiteľstva v Bratislave predať pozemky pod PKO. Mesto podľa nich predalo pozemky na lukratívnom území pri nábreží vopred vybranému záujemcovi bez vyhlásenia verejnej súťaže.

14. júla 2005 - Primátor Andrej Ďurkovský sa ohradil voči tomu, že by poslanci predajom pozemkov v areáli a pod PKO porušili pravidlá.

2. júna 2006 - Henbury Development uzatvorila s Hlavným mestom zmluvu o spolupráci pri búraní PKO. Zaviazala sa na vlastné náklady zabezpečiť asanačné práce.

6. septembra 2006 - Bratislavský magistrát informoval o tom, že PKO by mali zbúrať najskôr v roku 2009, dovtedy by jeho priestory mali aj naďalej slúžiť kultúrnym podujatiam. Budúcim sídlom zariadenia typu PKO sa mala stať zrekonštruovaná bývalá budova admirality a nová hala na bratislavskom nábreží neďaleko novostavby Slovenského národného divadla (SND), v novom mestskom centre Eurovea.

29. októbra 2008 - Občianski aktivisti požiadali zaradiť bratislavský PKO do zoznamu pamätihodností hlavného mesta.

marec 2009 - Henbury Development vypovedalo mestu nájomnú zmluvu s cieľom upozorniť na závažnosť situácie a aby prinútilo mesto k riešeniu.

24. marca 2009 - Primátor Andrej Ďurkovský oznámil, že mesto Bratislava zvažuje spätné odkúpenie pozemkov pod PKO.

8. apríla 2009 - Primátor Ďurkovský oznámil, že je pre neho neprijateľná suma 24,7 mil. eur (744 miliónov Sk), ktorú investor požadoval za spätný predaj pozemkov pod PKO. Naďalej deklaroval záujem mesta o pozemky.

14. apríla 2009 - Investorská spoločnosť Henbury Development, s. r. o. začala búrať PKO na bratislavskom nábreží. Búranie neskôr na nátlak mesta prerušila do 15. apríla s podmienkou, že docieli predĺženie búracieho povolenia, ktoré malo platiť do 19. apríla.

15. apríla 2009 - Mesto Bratislava požiadalo staromestský stavebný úrad o vydanie rozhodnutia, ktorým by sa posunul termín ukončenia búracích prác objektu PKO z 19. apríla 2009 na koniec roka 2011. Starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Andrej Petrek rozhodnutie podpísal a predĺžil tak termín ukončenia búracích prác v areáli PKO do 31. decembra 2011.

17. apríla 2009 - Iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) požiadala primátora Andreja Ďurkovského, aby podnikol všetky dostupné kroky na vyvodenie právnej zodpovednosti voči investorovi Henbury Development. Výzvu podpísali aj známi ekológovia Mikuláš Huba, Katarína Šimončičová a Ľubica Trubíniová.

2. júla 2009 - Poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli, že mesto Bratislava neodkúpi pozemky pod PKO od súkromnej spoločnosti za 24,7 milióna eur (744 miliónov Sk). Majiteľom pozemkov je spoločnosť Henbury Development, s. r. o. Budova PKO patrí mestu a hala je majetkom V. K. P., a. s.

5. augusta 2010 - Občianski aktivisti z iniciatívy BAO poslali listy novým predstaviteľom vlády a parlamentu s výzvou podporiť záchranu PKO pri Dunaji. Pripomenuli, že petíciu za jeho zachovanie podpísali dvaja z troch najvyšších slovenských ústavných činiteľov premiérka Iveta Radičová a predseda parlamentu Richard Sulík.

27. januára 2011 - Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu.

8. februára 2011 - Mesto Bratislava poslalo investorovi Henbury Development žiadosť o vydanie objektu Parku kultúry a oddychu (PKO) späť do správy mesta.

11. februára 2011 - Developér - holding J&T Real Estate potvrdil, že zvažuje podanie žaloby ak bude nútený vrátiť objekt Parku kultúry a oddychu (PKO) samospráve.

28. apríla 2011 - Bratislavský primátor Milan Ftáčnik požiadal investora Henbury Development, majiteľa pozemku pod PKO, o odklad podania žaloby do konca júna 2011.

25. mája 2011 - Spoločnosť Henbury Development prostredníctvom svojich advokátov podala na Bratislavu tri žaloby. V nich od hlavného mesta požaduje celkovú čiastku viac ako 30 miliónov eur. Finančnú čiastku 28 miliónov eur žiada investor projektu na nábreží Dunaja v súvislosti s náhradou škody a ušlého zisku, ktoré zapríčinilo údajne porušenie platných zmlúv. Ďalších 2.349.437 eur požaduje Henbury Development zaplatiť za neoprávnené užívanie pozemkov vo vlastníctve spoločnosti, ku ktorému malo dochádzať zo strany mesta. Súčasťou žaloby je aj žiadosť o určenie platnosti zmluvy o spolupráci a preberacieho protokolu a ich dodatkov, ktorými sa malo hlavné mesto zaviazať k zabezpečeniu zbúrania PKO na náklady spoločnosti.

26. mája 2011 - Na Okresný súd Bratislava I. boli doručené žaloby majiteľa pozemkov pod Parkom kultúry a oddychu (PKO) Henbury Development proti mestu Bratislava. Firma ich podala prostredníctvom advokátov.

1. júna 2011 - Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá vyjadrili znepokojenie v súvislosti s rozhodnutím spoločnosti Henbury Development podať na Bratislavu tri žaloby, v ktorých požaduje odškodné viac ako 30 miliónov eur.

3. júna 2011 - Investor Henbury Development vypracoval a prezentoval tri varianty návrhov na riešenie budúcej podoby Parku kultúry a oddychu na dunajskom nábreží. Investor Henbury Development vyhlásil, že je pripravený poskytnúť ich verejnosti aj poslancom.

10. novembra 2011 - Na Okresnom súde Bratislava I sa začalo pojednávanie o platnosti právnych úkonov spojených s bratislavským Parkom kultúry a oddychu (PKO). Ide o spor súkromnej firmy Henbury Development a mesta - konkrétne o zmluvu o spolupráci z júna 2006 v znení dodatkov medzi mestom a firmou Henbury Development, s. r. o., o súčinnosti pri búraní PKO a o preberací protokol.

5. decembra 2011 - Na pojednávaní o platnosti právnych úkonov spojených s búraním Parku kultúry a oddychu (PKO) medzi žalovaným mestom Bratislava a žalujúcou firmou Henbury Development vyniesli rozsudok na Okresnom súde Bratislava I. Mesto súd prehralo. Zmluva o spolupráci medzi oboma stranami je platná. Sudkyňa dala rozsudkom za pravdu investorskej firme.

19. januára 2012 - Mesto Bratislava sa odvolalo voči rozsudku Okresného súdu Bratislava I, ktorý v spore o Park kultúry a oddychu (PKO) dal za pravdu firme Henbury Development, vlastníkovi pozemkov pod PKO.

2. februára 2012 - Bratislavskí mestskí poslanci poverili primátora Milana Ftáčnika, aby začal rokovania s vládou SR.

10. apríla 2012 - Bývalý primátor Bratislavy Andrej Ď., ktorého obvinili v kauze búrania Parku kultúry a oddychu (PKO) z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, zatiaľ nemá doručenie o obvinení. Polícia obvinenie zatiaľ oficiálne nepotvrdila.

13. augusta 2012 - Bývalý primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský už nie je obvinený v kauze búrania Parku kultúry a oddychu (PKO). Generálna prokuratúra (GP) SR vyhovela jeho sťažnosti a uznesenie, na základe ktorého ho policajný vyšetrovateľ obvinil z porušovania právomocí pri správe cudzieho majetku, zrušila. Z rozhodnutia prokuratúry podľa Ďurkovského advokáta Juraja Kuráňa vyplýva, že exprimátor svojím postupom neporušil žiadny zákon a preto neexistoval ani dôvod na jeho obvinenie.

7. novembra 2012 - Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave dala policajnému vyšetrovateľovi pokyn na zastavenie trestného stíhania vo veci búrania Parku kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave. Po tom, ako Generálna prokuratúra (GP) SR zrušila uznesenie o obvinení exprimátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského, spis sa vrátil polícii na vykonanie ďalších dôkazov. Uskutočnili sa výsluchy svedkov a zabezpečovali sa listinné dôkazy, v dôkaznej situácii to však neprinieslo žiadnu zmenu. Spis bol odoslaný policajnému vyšetrovateľovi. Jediným obvineným v kauze PKO bol exprimátor Ďurkovský.

12. novembra 2012 - Vyšetrovanie búrania Parku kultúry a oddychu je skončené. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii zastavil trestné stíhanie na pokyn prokurátora, pretože skutok nie je trestný čin.

30. novembra 2012 - Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik zaslal odboru boja proti korupcii sťažnosť proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania Andreja Ďurkovského v prípade Parku kultúry a oddychu (PKO). Žiada, aby bolo uznesenie prokurátora zrušené a aby bola vyšetrovateľovi uložená povinnosť v spomínanej veci opäť konať. Mesto sa nestotožnilo s právnym názorom prokurátora, že Ďurkovský nekonal v tejto veci protizákonne.

12. decembra 2012 - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR prvý návrh mesta na záchranu Parku kultúry a oddychu (PKO) neprijalo. Magistrát ho musel dopracovať a spresniť.

14. februára 2013 - Generálna prokuratúra (GP) SR zamietla sťažnosť bratislavského primátora Milana Ftáčnika proti zastaveniu trestného stíhania v prípade búrania Parku kultúry a oddychu (PKO). Zamietnutá bola ako nedôvodná.

tasr

pondelok 25. 3. 2013 10:37 | Martina Hilbertová
© 2013 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Téma: Bratislava: PKO

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.