Choď na obsah Choď na menu
 


Mesto obetovalo Park kultúry

17. 12. 2009

http://bratislava.sme.sk/c/5159157/mesto-obetovalo-park-kultury.html

AKTUALIZOVANÉ o 19.43

Poslanci nečakane schválili návrh, ktorý dáva developerovi možnosť zbúrať PKO. Aktivisti žiadajú odstúpenie primátora Ďurkovského.

BRATISLAVA. Park kultúry a oddychu môže oddnes developer zbúrať už s podporou mesta. Umožňuje to návrh, ktorý dnes schválili mestskí poslanci počtom hlasov 46 zo 61.

Firma Henbury Development, ktorá v susedstve PKO postavila megakomplex River Park, tak môže dokončiť búranie. Od jari naň má povolenie, už sa oň pokúsila v apríli.

Henbury vlastní pozemky pod PKO a chystá sa tam postaviť ďalší komplex. V rámci neho má vzniknúť nová spoločenská sála pre približne tisíc ľudí. Tú si potom má mesto od Henbury prenajímať za 466-tisíc eur ročne počas 20 rokov.

Návrh dnes zaradili do programu posledného tohtoročného rokovania zastupiteľstva nečakane, bez toho, aby prešiel cez mestskú radu a komisie. Poslanci ho podľa našich informácií dostali dnes ráno. „V dôsledku nového využitia nábrežia budovy PKO nebudú plniť svoju pôvodnú funkciu," píše sa v texte návrhu.

Proti návrhu sa v dlhej diskusii postavilo len niekoľko poslancov. Žiadali, aby sa materiál riadne prerokoval a predložil neskôr. Podľa Ľudmily Farkašovskej ide o smutný vianočný darček pre Bratislavčanov. Pavol Minárik zas namietal voči ekonomickej nevýhodnosti návrhu.

„Aktivisti sa mohli ozvať, sedeli v predsálí," reagoval po hlasovaní primátor Andrej Ďurkovský. „Sme v šoku," povedala jedna z aktivistiek za zachovanie PKO Katarína Šimončičová. Žiadajú odstúpenie primátora. "Ignoruje verejný záujem."

Aktivisti na záchranu PKO robili petíciu, podpísalo ju vyše päťtisíc ľudí, okrem bežných obyvateľov Bratislavy aj desiatky osobností.

V apríli krátko po pokuse o búranie 40 poslancov zo 66 prítomných odsúhlasilo, aby primátor ihneď zastavil možnosť PKO zbúrať a požiadal stavebný úrad Starého Mesta, aby búracie povolenie zrušil. Odvtedy sa nič nezmenilo, termín na splnenie uznesenia sa štyrikrát posúval. Mesto tvrdilo, že s developerom rokuje, dnes Ďurkovský povedal, že rokovania boli náročné.

Z diskusie poslancov a primátora:

 Primátor Andrej Ďurkovský: "Už v prvej etape sem bol jasne pustený investor, to predurčilo vývoj. Na zachovanie PKO bolo nutné mať súhlas investora na spätné odkúpenie pozemku a sumu v rozpočte. Ani jedno ani druhé sa nepodarilo."

 Ernest Huska (SDKÚ): "To, čo teraz robíme, je fakticky súhlas na búranie PKO a nahradenie novou halou. Hovorím to, aby sme si to uvedomili. Búrame PKO a budeme mať novú sálu, za ktorú budeme platiť 280 miliónov korún."

 Štefan Holčík (bez PP): "Prihováram sa za ten materiál. PO dlhotrvajúcej agónii je tu riešenie. V PKO nie je ani kultúra ani oddych."

 Ján Budaj (DÚ): "Návrhy na likvidáciu PKO sa opakujú. Developerovi sa darí zásluhou mesta, lebo neobhajuje verejný záujem, ale snaží sa nájsť spôsob ako PKO zničiť, aj poukazovaním na iné možnosti. Je to drahé, teraz v dobe krízovej, keď to vieme poskytovať z budovy v našom vlastníctve, nám toto predkladáte? Na mieste, kde chce investor postaviť novú halu stojí teraz budova v našom vlastníctve."

 Jozef Házy (bez PP): "Neviem, o čo vám ide. Keď sa pozemky predávali, bolo evidentne jasné, že sa PKO bude búrať. Koľko by nás stálo spätné odkúpenie a rekonštrukcia chátrajúcej budovy? Aktivisti tlačia na primátora a neuvedomujú si náklady."

 Kotuľa (KDH): "Je tam veľa azbestu, na Západe sa chcelo takéto budovy čím skôr zbúrať. Zbúrať PKO a nová hala je dobré rozhodnutie."

 Peter Gandl (OK): "Súčasná budova nespĺňa všetky hygienické ani bezpečnostné kritériá. Mesto si zaslúži, aby bola nahradená komplexom, ktorý bude hodný tohto mesta."

 Tatiana Mikušová (nezávislá): "Kultúra tu zostane. Postavia pre nás nové PKO. Návrh postupu máme na stole."

 František Dej (Smer): "Vidím, že bude vôľa prijať takéto uznesenie, preto podávam doplňujúci návrh."

 Ľudmila Farkašovská (SF): "Som sklamaná, že má rozhodnúť moc peňazí. Sľubovali ste, že búranie PKO nebude, uverila som vám. Dnes máme bez prípravy podpísať ortieľ. Bratislavčanom chcete dať pod stromček búranie PKO. Prečo máme o tom rozhodovať dnes, v mene slušných Bratislavčanov chcem poprosiť, aby ste materiál stiahli."

 Ľuptáková (OK): "Ja som optimista a neberiem to ako búranie, ale ako stavbu niečoho nového. Ak by sa to zbúralo, veľa poslancov by stratilo obľúbenú tému."

 Kotuľa (KDH): "Nemyslím si, že tí, čo chcú zbúranie PKO nie sú slušní ľudia."

 Ružena Apalovičová (KDH): "Myslím si, že som slušný človek. Z vyše 40-tisíc obyvateľov ma neoslovil ani jeden, ktorý by požadoval PKO v takej forme, v akej je."

 Milan Ftáčnik (bez PP, podpora Smeru): "Očakávam, že v najbližšej dobe sa v SME objaví rozhovor s vami, pán primátor, s titulkom: Zmenil som názor. Zjavne to bola zmena názoru iba na čas. Vy ste podpísali búracie povolenie na budovy bez vedomia zastupiteľstva, vy ste dostali mesto do tejto situácie. Vecne k návrhu nemám nič, až na to, že som ho dostal včera večer mailom. Ak to schválime o mesiac, možno sa nič nestane. Za jednu vetu chceme dať 280 miliónov korún, nemáme ani nákres, nič."

Andrej Ďurkovský, primátor: "Vytáča ma jedna vec - vtedy bolo jasné, že budovy sa zbúrajú. To, že to bude stáť 280 miliónov je nezmysel, mesto si potom môže postaviť svoju halu v Petržalke a nájomnú zmluvu môžeme vypovedať. A nezabúdajme na 150 miliónov na promenádu."

Štefan Holčík (bez PP): "Tento krok je ekonomicky výhodný, nebojím sa, že nemám pravdu. Ako často tam pani Farkašovská chodí? Všimol som si, že najviac za PKO bojujú ľudia, ktorí tam nechodia."

 Ernest Huska (KDH): "Investor River Parku II. z prvého ide na druhý. Ale má svoje vlastné problémy a budúca nájomná na zmluva na 20 rokov je pre neho výhoda, keď príde do banky žiadať o úver na výstavbu. Vychádzame v prospech investora, aby túto stavbu postavil. Okrem toho obchádzame zákon o obecnom zriadení, ktorý hovorí, že to má ísť najskôr cez komisie a mestskú radu."

 Andrej Ďurkovský, primátor: "Ešte včera prebiehali rokovania, preto je to dnes na stole. Každý mesiac odo mňa požadujete, aby som predložil návrh čo robiť. Spýtal som sa vás na začiatku rokovania, či o ňom chcete rokovať, zastupiteľstvo povedalo, že áno!"

Ftáčnik (bez PP, podpora Smeru): "Predložili ste to do zastupiteľstva, mali ste to predložiť do rady. Vy to tlačíte - prečo?"

 Ďurkovský: "Vy ste si želali postup riešenia."

 Pavol Minárik (KDS): "To, že chceme niečo vybudovať pre Bratislavčanov, to sú frázy. Nevieme vyriešiť ani kolabujúce križovatky, ponúkame dve riešenia a ani nie alternatívne. Nájom bude 14 miliónov korún ročne, ale ja to nikde vo výhľadovom rozpočte na roky 2011 a 2012 nevidím. Je to 101. priorita? A to v čase, keď sa nevieme vysporiadať so starou technikou v DPOH? Staviame si vzdušné zámky."

 Ján Budaj (DÚ): "V River Parku sa vybuduje nové PKO, v obytnej zóne. A neskôr sa zistí, že je hlučné na túto lokalitu, tak vybudujeme druhé v Petržalke. Budeme mať jedno na tichú a druhé na hlučnú produkciu? Navyše tá machuľa v mapke zasahuje aj do športovej haly. A nebudeme môcť nájomnú zmluvu na 20 rokov vypovedať kedy chceme. Všetko smeruje k tomu, že po 20 rokoch sa bude stavať nová hala."

 Andrej Ďurkovský, primátor: Pán Budaj, my také zmluvy nerobíme."

Štefan Holčík (bez PP): Budaj si pletie dojmy a pojmy. Predávali sme ich v minulom období, hala nám nepatrí.

Ľudmila Farkašovská (SF): "Pýtali ste sa kedy som naposledy v PKO bola, tancovala som tam asi pred mesiacom so svojím 79-ročným otcom."

Michal Baranovič (SDKÚ): "Motáme sa stále na jednom piesočku. Chceli sme varianty riešenia, chýba nám iný variant. Investor chce, aby sme boli záručnou bankou."

 Anna Pavlovičová, riaditeľka magistrátu: "Cenu nájmu si stanovil investor."

 Milan Cílek (OK): "Genius loci tu zostane, bude tu aj promenáda. Môžeme zvýšiť technickú úroveň kultúrneho stánku, ponímam to ako nové PKO."

 

štvrtok 17. 12. 2009 15:58 | Linda Vasiľová, Dorota Kráková
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Následky pokusu o búranie PKO odstraňovali robotníci v apríli tohto roka. Teraz môže developer napriek protestom budovy zbúrať so súhlasom mesta.

Foto: SME - PETER ŽÁKOVIČ

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Buranie PKO

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

zial, bolo nas malo

(Ernest Huska, 17. 12. 2009 22:08)

ak si pozriete vypis z hlasovania, proti tomuto materialu, co je naozaj fakticky suhlas so zburanim PKO bolo SDKU-DS a SMER, za bolo OK (kto to nepozna, to su ti nezavisli Obcianski kandidati...) a KDH. Zial, bolo nas malo...