Choď na obsah Choď na menu
 


Ochranári navrhujú PKO opäť medzi pamiatky

4. 2. 2010

AKTUALIZOVANÉ o 14:20
Ochranári navrhujú PKO opäť medzi pamiatky

 http://bratislava.sme.sk/c/5224722/ochranari-navrhuju-pko-opat-medzi-pamiatky.html#ixzz0eeqS04jE

Asi 10-tisíc občanov podpísalo petíciu za zachovanie PKO v Bratislave. To je jeden z argumentov, ktorý dnes na tlačovej konferencii prezentovali členovia petičného výboru Za zachovanie PKO.

BRATISLAVA. Napriek tomu, že minulý týždeň mestskí poslanci kauzu PKO zmietli zo stola a primátor už nič nemusí vysvetľovať, aktivisti pokračujú v boji za zachovanie PKO.

Dnes posielajú primátorovi Andrejovi Ďurkovskému otvorený list, kde píšu, že neprepadajú pocitom bezmocnosti. Navrhujú zásadné prehodnotenie prístupu mesta. „Nemáme problém posunúť sa a poradiť sa s právnikmi, máme prvé ohlasy, že sme na správnej ceste, keď si myslíme, že to nie je košer," povedala o kauze ochranárka Katarína Šimončičová. Podľa inciatívy Bratislava otvorene ešte je šanca na jeho záchranu, lebo budovy stále patria mestu.

Aktivisti zároveň poslali na pamiatkový úrad nový podnet na zaradenie PKO medzi pamiatky. Pred dvoma rokmi to pamiatkari zamietli s tým, že najprv treba konferenciu o hodnotách povojnovej architektúry u nás. Tá už ale prebehla a podľa Henriety Moravčíkovej z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV takáto architektúra u nás rýchlo mizne, lebo je prekrytá ideologickými súvislosťami. „Vznikla v období, ktoré sa nám z politických dôvodov prestalo páčiť."

Ako dodala, robili architektonický výskum 3000 diel na Slovensku a zoradili do štyroch kategórií. "PKO je v skupine B, čo je vysoké zaradenie," konštatovala Moravčíková. Podľa nej odborná konferencia v septembri 2008 potvrdila, že slovenská povojnová architektúra má veľké hodnoty. "V prípade PKO došlo k chybnému postupu, keď mesto najskôr predalo pozemky, začalo sa tam stavať a potom sa do toho zapojila verejnosť," dodala Moravčíková.

Aj podľa Ľubice Trubíniovej z iniciatívy Bratislava otvorene je PKO ukážková kauza, ako sa o verejnom majetku rozhoduje vo vedení mesta a nemal by ju stihnúť osud iných hodnotných objektov, ktoré boli v hlavnom meste nenávratne zničené. Chybou je, že niektorí ľudia areál PKO posudzujú v súvislosti s komunistickou ideológiou a nie podľa odborných hodnotových kritérií.

Petíciu za zachovanie PKO dodnes podpísalo 7180 ľudí a na Facebooku sa k nej hlási ďalších asi 5600. Aktivisti veria, že to je v rámci mesta jedna z najväčších iniciatív za posledné roky.

Podpísali ju napríklad Milan Lasica, Martin Bútora, Zuzana Fialová, Martin Milan Šimečka, Milan Rúfus, Tomáš Janovic, Jiří Menzel, Zdeněk Svěrák, Michal Kaščák, Viliam Klimáček, Rišo Muller, Peter Osuský, Ján Štrasser, Grigoris Mesežnikov, Egon Gál, Marko Škop,Ernest Valko, Ladislav Ťažký, Zuzana Homolová, Robo Roth, Peter Salner, Jozef Golonka, Peter Breiner, Boris Farkaš a politici Brigita Schmognerová, Béla Bugár, Mikuláš Dzurinda, Monika Flašíková - Beňová, Richard Sulík alebo Miroslav Číž.

Ako povedal Peter Lipa, ktorý je v petičnom výbore, „to, čo sme videli, že stojí vedľa PKO, bol pre nás spúšťací mechanizmus". Lipa uviedol, že jeho priestory znamenajú veľa pre slovenskú populárnu a inú hudbu. "PKO bolo hudobnou baštou a mesto nebude mať zaň adekvátnu náhradu."

"Mal som tú česť zúčastniť sa vlani na jar rokovania s vedením mesta a poslancami, kde sme dostali od primátora verejný prísľub, že PKO nebude zbúrané, no dnes je situácia, že sa to môže stať," pripomenul Martin Bútora z petičného výboru.

Mesto zaregovalo, že aktivisti celú vec spolitizovali a podsúvajú médiám nepravdivé a skreslené informácie. Ako oznámila hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová, PKO nevyhovuje a mesto rokuje o predkúpnom práve na budúci priestor v River Parku II po 20 rokoch prenájmu.

Nájom tohto priestoru má mesto ročne stáť 466-tisíc eur.

 

 

Celé stanovisko magistrátu k tlačovke aktivistov:

 

Na decembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva prijali poslanci návrh na budúci dlhodobý nájom nebytových priestorov v komplexe River Park II, teda nového kultúrneho centra, ktoré vznikne na nábreží Dunaja. Primátor Andrej Ďurkovský tak vyšiel v ústrety časti verejnosti, ktorá mala záujem, aby v tejto lokalite zostala zachovaná kultúra a genius loci tohto priestoru. Kultúrne aktivity sa teda najmenej 20 rokov budú odohrávať v rovnakom priestore a v rovnakej lokalite, pretože mestské zastupiteľstvo schválilo nájom na 20 rokov. Moderné priestory začnú slúžiť najneskôr o 5 rokov a kapacita bude pre cca 1000 návštevníkov.

Rozhodnutím o prenájme volení zástupcovia mesta uzavreli problematiku PKO vo vecnej rovine. Problém je však výrazne zneužívaný v politickej rovine, neustálym obviňovaním zástupcov mesta a podsúvaním nepravdivých a skresľujúcich informácií médiám.

Hlavné mesto rokuje s investorom aj o možnom predkupnom práve po uplynutí 20 rokov. Zmluva so súkromnou spoločnosťou zaručuje nielen pevnú čiastku nájomného vo výške 466 480,-- Eur (14 053 176,-- Sk) ročne vrátane DPH, za účelom jeho užívania pre potreby kultúrno-spoločenského centra, ale jej pretrvanie aj po prípadnom zániku spoločnosti. Cena za prenájom je oveľa výhodnejšia ako bola pri plánovanom prenájme objektu v rámci Eurovei.

Rozhodnutie poslancov na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva dalo bodku za problematikou PKO, preto v januári poslanci zrušili uznesenia, ktoré súviseli s riešením problematiky pre neaktuálnosť.

Na dotknuté územie nábrežia je navyše spracovaná a schválená, na úrovni poslancov urbanistická štúdia zóny, ktorá vznikla na základe medzinárodnej súťaže.

Hlavné mesto získa nový kultúrny stánok v tradičnom priestore tak, aby tento stánok reprezentoval kultúru hlavného mesta členskej krajiny Európskej únie, aby vyhovoval náročným kritériám domácich i zahraničných hostí, aby sa stal moderným kultúrnym stánkom pre všetkých návštevníkov. Bratislavčania dostanú do užívania moderný kultúrny stánok aký si hlavné mesto Slovenska zaslúži. Budovy v bývalom komplexe PKO takým rozhodne nie sú. Bratislava by ani pod tlakom nemala rezignovať na ambíciu mať na svojom území zodpovedajúci kultúrny stánok, ktorý bude mať všetky predpoklady a bude spĺňať podmienky hostiť atraktívne a medzinárodne zaujímavé projekty. Súčasný stav i vzhľad budov v bývalom PKO je nedôstojný vážnosti podujatí, ktoré sa v jeho priestoroch organizujú.

Hlavné mesto počas minulého roka uvidelo do prevádzky Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava, ktoré prevezme časť kultúrnych aktivít, k dispozícii bude mať multifunkčnú arénu ZŠ Ondreja Nepelu, je akcionárom v spoločnosti Národné tenisové centrum, takže kultúra v hlavnom meste má dostatok priestorov na svoju realizáciu aj počas realizácie nového moderného kultúrneho objektu na nábreží.

 Bratislava, 4.2.2010

  štvrtok 4. 2. 2010 11:38 | Dorota Kráková, tasr
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/5224722/ochranari-navrhuju-pko-opat-medzi-pamiatky.html#ixzz0eeqS04jE

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.