Choď na obsah Choď na menu
 


Prieskum ukázal, že verejnosť chce zachovať PKO

23. 6. 2011

http://bratislava.sme.sk/c/5949726/prieskum-ukazal-ze-verejnost-chce-zachovanie-pko.html

Prieskum ukázal, že verejnosť chce zachovanie PKO

Majiteľ pozemkov pod ním tak na jeho mieste stavať nebude, primátor chce s nimi rokovať o inom riešení

BRATISLAVA. Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik chce mestským poslancom na najbližšom zastupiteľstve ponúknuť alternatívu, aby podporili zachovanie objektu Parku kultúry a oddychu (PKO) na dunajskom nábreží, a dohodu s investorom. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii.

Urobil tak na základe verejného prieskumu agentúry Focus, z ktorej vyplýva, že za zachovanie existujúceho objektu PKO, ktoré by sa postupne rekonštruovalo, je 47 percent opýtaných, pričom 77 percent si myslí, že by mesto malo preferovať alternatívu dohody s investorom na kompromisnom riešení.

autor: Martina Pažitková

Ľudia chcú zachovať celé PKO, mesto bude vyjednávať

http://tv.sme.sk/v/21133/ludia-chcu-zachovat-cele-pko-mesto-bude-vyjednavat.html

Spustiť len audio | Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

Bratislavčania tam byty nechcú

Z ponúknutých možností účelového využitia nábrežného priestoru respondenti jednoznačne preferujú nastavenie lokality na oddych a relax (91 percent), resp. na kultúru, vzdelávanie a spoločenské podujatia (89 percent). V menšej miere je preferované využitie priestoru pre reštaurácie, obchody a služby (28 percent) a orientáciu lokality na bývanie preferuje iba šesť percent opýtaných.

V spontánnych odpovediach na otázku, čo si Bratislavčania neželajú v časti nábrežia, dominujú administratívne budovy (42 percent). Bytovú výstavbu si neželá 29 percent opýtaných a nákupné centrá v uvedenej lokalite odmieta 23 percent respondentov. Respondenti na nábreží nechcú ani výškové budovy, hotely, reštaurácie či bary. Väčšina opýtaných (91 percent) chce mať na nábreží kultúrne centrum celomestského významu.

Za zachovanie existujúceho PKO, ktoré by sa postupne rekonštruovalo, je 47 percent respondentov prieskumu. Variant zachovania časti pôvodného PKO celkovo preferuje 28 percent opýtaných. Zbúranie pôvodného PKO a postavenie nového kultúrneho stánku na inom mieste nábrežia preferuje viac ako pätina respondentov. Až pre 80 percent respondentov je dôležité, aby mesto pri rozhodovaní o PKO bralo do úvahy skutočnosť, nakoľko zvolený variant zaťaží rozpočet mesta.

Vestibul PKO, ktorý oddeľuje obe sály tak, aby sa koncerty nerušili

FOTO - ARCHÍV SME

Bratislavčania: Dohodnite sa

Viac ako tri štvrtiny opýtaných (77 percent) si myslí, že mesto by malo mať snahu nájsť kompromisné riešenie s investorom. Názor, že mesto by malo odkúpiť pozemky pod PKO od investora, a to aj za podstatne vyššiu sumu, než za ktorú ju v minulosti predalo, podporuje iba deväť percent respondentov.

Telefonický prieskum na reprezentatívnej vzorke 600 obyvateľov Bratislavy sa uskutočnil od 6. do 9. júna. Respondenti boli vyberaní kvótnym výberom. Výberovými znakmi boli pohlavie, vek, vzdelanie a mestská časť Bratislavy, v ktorej respondenti bývajú. Verejný prieskum si u agentúry Focus objednal magistrát a stál ho 4 600 eur.

O PKO sa nezaujíma len 1 percento

Ftáčnik vyzdvihol najmä to, že ľudia boli o problematike informovaní, čo je podľa neho aj výsledkom informačnej kampane, do ktorej mesto investovalo 25-tis. eur. „Ak chcete, aby sa ľudia vyjadrili, tak majú mať k tomu aspoň základné relevantné informácie. Bolo relatívne málo tých, ktorí odpovedali neviem, netýka sa ma to, nechcem sa vyjadriť,“ uviedol Ftáčnik.

Situáciu okolo budúcnosti PKO podrobne sleduje a vyhľadáva si k nej informácie 14 percent opýtaných. Ďalších 41 percent respondentov situáciu síce podrobne nesleduje, ale deklaruje dostatok informácií o nej. Zbežný prehľad o situácii v súvislosti s PKO priznáva 44 respondentov.

O osude PKO rozhodnú 30. júna mestskí poslanci, Ftáčnik im predloží návrh na jeho zachovanie. Súčasťou materiálu o PKO, ktorý primátor predloží, bude právna a ekonomická analýza, urbanistické aspekty a výsledky verejnej diskusie.

PKO by mali zrekonštruovať. Primátor však ešte nevedel odpovedať, odkiaľ mesto na rekonštrukciu budovy PKO peniaze zoberie. Ako uviedol, odpoveď bude vedieť až po skončení letných prázdnin a "určite bude pozitívna".

 

štvrtok 23. 6. 2011 10:24 | SITA, him
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 

Náhľad fotografií zo zložky PKO

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.