Choď na obsah Choď na menu
 


Stanovisko magistrátu k tlačovke aktivistov:

 Na decembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva prijali poslanci návrh na budúci dlhodobý nájom nebytových priestorov v komplexe River Park II, teda nového kultúrneho centra, ktoré vznikne na nábreží Dunaja. Primátor Andrej Ďurkovský tak vyšiel v ústrety časti verejnosti, ktorá mala záujem, aby v tejto lokalite zostala zachovaná kultúra a genius loci tohto priestoru. Kultúrne aktivity sa teda najmenej 20 rokov budú odohrávať v rovnakom priestore a v rovnakej lokalite, pretože mestské zastupiteľstvo schválilo nájom na 20 rokov. Moderné priestory začnú slúžiť najneskôr o 5 rokov a kapacita bude pre cca 1000 návštevníkov.

Rozhodnutím o prenájme volení zástupcovia mesta uzavreli problematiku PKO vo vecnej rovine. Problém je však výrazne zneužívaný v politickej rovine, neustálym obviňovaním zástupcov mesta a podsúvaním nepravdivých a skresľujúcich informácií médiám.

Hlavné mesto rokuje s investorom aj o možnom predkupnom práve po uplynutí 20 rokov. Zmluva so súkromnou spoločnosťou zaručuje nielen pevnú čiastku nájomného vo výške 466 480,-- Eur (14 053 176,-- Sk) ročne vrátane DPH, za účelom jeho užívania pre potreby kultúrno-spoločenského centra, ale jej pretrvanie aj po prípadnom zániku spoločnosti. Cena za prenájom je oveľa výhodnejšia ako bola pri plánovanom prenájme objektu v rámci Eurovei.

Rozhodnutie poslancov na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva dalo bodku za problematikou PKO, preto v januári poslanci zrušili uznesenia, ktoré súviseli s riešením problematiky pre neaktuálnosť.

Na dotknuté územie nábrežia je navyše spracovaná a schválená, na úrovni poslancov urbanistická štúdia zóny, ktorá vznikla na základe medzinárodnej súťaže.

Hlavné mesto získa nový kultúrny stánok v tradičnom priestore tak, aby tento stánok reprezentoval kultúru hlavného mesta členskej krajiny Európskej únie, aby vyhovoval náročným kritériám domácich i zahraničných hostí, aby sa stal moderným kultúrnym stánkom pre všetkých návštevníkov. Bratislavčania dostanú do užívania moderný kultúrny stánok aký si hlavné mesto Slovenska zaslúži. Budovy v bývalom komplexe PKO takým rozhodne nie sú. Bratislava by ani pod tlakom nemala rezignovať na ambíciu mať na svojom území zodpovedajúci kultúrny stánok, ktorý bude mať všetky predpoklady a bude spĺňať podmienky hostiť atraktívne a medzinárodne zaujímavé projekty. Súčasný stav i vzhľad budov v bývalom PKO je nedôstojný vážnosti podujatí, ktoré sa v jeho priestoroch organizujú.

Hlavné mesto počas minulého roka uvidelo do prevádzky Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava, ktoré prevezme časť kultúrnych aktivít, k dispozícii bude mať multifunkčnú arénu ZŠ Ondreja Nepelu, je akcionárom v spoločnosti Národné tenisové centrum, takže kultúra v hlavnom meste má dostatok priestorov na svoju realizáciu aj počas realizácie nového moderného kultúrneho objektu na nábreží.

 Bratislava, 4.2.2010

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

PKO

(Ing.Mária Vrkoslavová,PhD, 5. 2. 2010 15:52)

A ako chcete uchovať fresku od majstra Františka Gajdoša?