Choď na obsah Choď na menu
 


TS Výzva na odstúpenie primátora Ďurkovského

18. 12. 2009

Godrova 3/b, 811 06 Bratislava ● tel./fax: 02 - 5441 3968

e-mail: info@bratislava-otvorene.sk ● www.pko.estranky.sk

 

PKO - Patrí Kultúre a Občanom

PKO: Kto zastupuje v tomto meste občanov?

Výzva na odstúpenie primátora Ďurkovského

 

Bratislava, 18. 12. 2009 (BAO) –– Občania združení v iniciatíve Bratislava otvorene (BAO) po zasadaní MsZ vo štvrtok 17. 12. 2009 vyzývajú primátora Bratislavy na odstúpenie. Dôvody:

  1. Primátor nechráni majetok tohto mesta. Bez akéhokoľvek vysvetlenia a verejnej diskusie včera daroval developerom z okruhu J&T PKO na zbúranie alebo prestavanie, predtým pozemky pod PKO bez verejnej súťaže a samotnú budovu už ako „gratis“.
  2. Primátor nedodržiava svoje sľuby a verejné záväzky. V roku 2009 sa niekoľkokrát vyjadril, že mu záleží na tom, aby sa PKO zachovalo. Niekoľkokrát zmenil svoj pôvodný názor. Z dnešného pohľadu bola jeho osobná „snaha“ pred buldozérmi iba veľkolepý cirkus.
  3. Primátor nedodržiava uznesenia poslancov MsZ. Poslanci sa síce na niečom dohodnú, primátor má niečo urobiť, ale v konečnom dôsledku ide o bábkové divadlo. Poslanci pred pol rokom zdvihli ruky za zachovanie PKO, ale odvtedy primátor nekonal. Čakal, a asi najlepšie vedel prečo. Teraz tí istí poslanci hlasovali za zbúranie a on už konať nemusí. To je skutočná „Partyslava 2009“.
  4. Primátor nerešpektuje vôľu občanov. V tomto meste sa môže zozbierať akékoľvek množstvo podpisov, pod petíciu sa môžu podpísať desiatky významných hudobníkov, dramaturgov, výtvarníkov, architektov, spisovateľov a iných dôležitých osobností* a predsa je „najmúdrejší“ len ON! Iný názor nepripadá do úvahy.
  5. Primátor verejne nediskutuje s občanmi. V každej rozvinutej demokratickej samospráve (hlavne smerom na západ od našej krajiny) sú stretnutia s verejnosťou samozrejmosťou. V Bratislave je to inak – tu si občanov politici obchádzajú len pred voľbami, potom sú im iba na obtiaž.
  6. Primátor nekoná vo verejnom záujme. V tejto kauze, ale aj v mnohých ďalších, sú veľmi čitateľné iné záujmy. Určite nie záujmy občanov! Inak by sa ich primátor spýtal. Ale to ON nerobí. Pri kauze PKO bolo niekoľko zisťovaní a prieskumov verejnej mienky (v printových alebo internetových médiách), ktoré vždy vyšli v prospech PKO. Primátora to zjavne nezaujíma.
  7. Primátor je zlý hospodár. To naozaj si už ani poslanci nevedia spočítať na kalkulačke, že platiť 20 rokov prenájom 446 480 € ročne bude pre rozpočet mesta neúnosné? A čo po 20 rokoch? Nezabúdajme, že aj pozemky aj budovy boli v majetku mesta. Všetko predajme a plaťme si prenájmy...

Najsmutnejšie zistenie pre občanov Bratislavy v tejto kauze je, že sa ich nezastanú už ani poslanci. Nevadí im, že hlasujú bez informácií, bez dôvodových správ a reálnych projektov. Nevadí im, že občania si želajú niečo iné. Nediskutujú verejne s nimi. Naopak, v priebehu niekoľkých mesiacoch hlasujú aj diametrálne odlišne, dokonca aj  presne opačne! BEZ DÔVODU. Za koho hlasovali poslanci? Za seba? Nevadilo im, že relevantné dokumenty neprešli komisiami, mestskou radou, že dostali materiál tesne pred hlasovaním? Takýmto poslancom občania už nemôžu veriť.

Temné roky mečiarizmu v našej krajine začali „nocou dlhých nožov“. Bratislava má už tiež takýto deň – 17. 12. 2009! Môžeme ho smelo nazvať „deň stratených ilúzií“. V tento deň sa definitívne dal do pohybu veľký buldozér, ktorý riadi primátor, benzín mu naliali poslanci KDH a Občianskeho klubu a niektorí ďalší (zapamätajme si tie mená!). V tento deň občania stratili aj posledné ilúzie o „demokratickej“ samospráve, akékoľvek ilúzie o spolupodieľaní sa na veciach verejných, akékoľvek ilúzie o obhajobe verejných záujmov a kultúrnej identity v Bratislave.

Je to paradoxné, ale ten istý primátor pred niekoľkými dňami udeľoval titul čestného občianstva Václavovi Havlovi pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie, a včera kruto pošliapal všetky snahy o občiansku a kultúrnu spoločnosť, otvorenú a priehľadnú samosprávu a pravdu a čestnosť. On, aj väčšina poslancov ukázali svoju pravú tvár!

Posledná výzva pre primátora Ďurkovského: Nepodpisujte prijaté uznesenie! Neurobte posledný krok, ktorý by umožnil skazu PKO!

  Matej Vagač, Katarína Šimončičová, Ľubica Trubíniová, Mikuláš Huba, Ivan Bútora, Soňa Párnická

 

Výzvu na odstúpenie primátora môžete podporiť na:e podporiť na:

 http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=453264

 

Kontakt:

Iniciatíva Bratislava otvorene,

tel./fax 5441 3968, info@bratislava-otvorene.sk

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.